Nazwa projektu
Rozwój Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej
Instytucje realizujące projekt
- Centrum Informatyczne Edukacji – partner wiodący
- Instytut Badań Edukacyjnych – partner merytoryczny
Cel projektu
Celem projektu jest dalszy rozwój Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE), zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników.
Cel ten zostanie zrealizowany poprzez poprawę i wypracowanie nowych funkcjonalności dostępnych na platformie. Zintegrowana Platforma Edukacyjna to repozytorium ogólnodostępnych, darmowych i zweryfikowanych materiałów edukacyjnych. Platforma wspiera uczniów w nauce zarówno stacjonarnej, jak i zdalnej oraz nauczycieli w prowadzeniu zajęć.
ZPE posiada szerokie spektrum funkcjonalności wytworzonych we wcześniejszych etapach rozwoju (w tym w poprzedniej perspektywie finansowej, w ramach PO WER), które pokrywają istotną część potrzeb użytkowników oraz wyzwań rozwojowych zdefiniowanych przez MEN.
Zadania, które będą realizowane w projekcie
- Analiza potrzeb użytkowników oraz audyt dostępności cyfrowej,
- opracowanie i wdrożenie nowych funkcjonalności platformy,
- rozwijanie wsparcia dla użytkowników platformy,
- budowa i utrzymanie środowiska informatycznego dla projektu, w tym rozwój bezpieczeństwa i wydajności platformy.
Grupy docelowe
Z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej może skorzystać każdy, jednak są one przeznaczone szczególnie dla nauczycieli oraz uczniów i rodziców, którzy chcieliby pomóc swoim dzieciom w opanowaniu materiału szkolnego lub w rozwijaniu zainteresowań.
Grupa docelowa projektu obejmuje
- Kadrę szkół i placówek oświatowych, w tym:
a) dyrektorów szkół i placówek,
b) nauczycieli, w tym m.in.: nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów ogólnych i zawodowych, nauczycieli-bibliotekarz, logopedów, nauczycieli pracujących w świetlicach) - uczniów, w tym:
a) uczniów szkół podstawowych,
b) uczniów szkół ponadpodstawowych (w tym mi.in: uczniów liceum, technikum, szkół artystycznych, szkoły branżowej), - administratorów ZPE – w zakresie usprawnienia ich pracy.
Efekty projektu
- Modyfikacja wyszukiwarki,
- uproszczenie interfejsu,
- rozwój responsywności ZPE i lepsze jego dopasowanie do różnych rozdzielczości lub typów ekranów,
- jedno logowanie – do systemów udostępnianych przez Ministra Edukacji w tym ZPE (tzw. SSO z ang. single- sign-on, czyli jedno logowanie do wielu systemów),
- rozwój narzędzi wsparcia dla użytkowników platformy,
- lepsze dostosowanie do systemu pracy w szkołach i placówkach oświatowych, w szczególności wsparcie pracy w grupach.
Rozwój ZPE jest komplementarny z innymi działaniami Państwa (np. Program Aktywna Tablica, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna), mającymi na celu przeprowadzenie cyfrowej zmiany w edukacji, która pozytywnie wpłynie na wyrównanie szans edukacyjnych uczniów.
Status projektu
Projekt realizowany.
Informacje dodatkowe
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.) zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje) za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
• poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Edukacji Narodowej, al. J.Ch. Szucha 25, 00-580 Warszawa,
• skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Edukacji Narodowej
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie