Nazwa projektu

E-szkoła – rozwój narzędzi wspierających cyfryzację procesów rekrutacyjnych uczniów oraz generowanie dokumentów z podpisem cyfrowym.

Instytucje realizujące projekt

  • Centrum Informatyczne Edukacji – partner wiodący
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie – partner merytoryczny

Cel projektu

Głównym celem projektu jest rozwój nowoczesnych narzędzi informatycznych wspierających cyfryzację procesów edukacyjnych, w szczególności poprzez:
• wsparcie procesu aplikacji do szkół wyższego stopnia,
• umożliwienie generowania dokumentów z podpisem elektronicznym,
• opracowanie lub rozwój rozwiązań informatycznych pozwalających na gromadzenie w jednym miejscu danych o konkretnym uczniu/placówce oświatowej.

Realizacja projektu stanowi kontynuację działań prowadzonych w poprzednich perspektywach finansowych UE, mających na celu integrację baz danych oświaty i cyfryzację procesów zachodzących w szkołach i instytucjach oświatowych.

Na bazie Systemu Informacji Oświatowej (SIO), we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie, został zbudowany Krajowy System Danych Oświatowych (KSDO), w którym zintegrowano bazy i systemy do obsługi egzaminów w Systemie Obsługi Egzaminów Ogólnokształcących (SIOEO).

System KSDO zawiera oprócz danych o szkołach i placówkach, danych o uczniach, również dane o wynikach z egzaminów zewnętrznych. Stanowi olbrzymie repozytorium danych, które pozwala na dalszą rozbudowę systemu o kolejne rozwiązania, integrację kolejnych systemów i konsekwentną eliminację wielokrotnego wprowadzania tych samych danych. Dane zawarte w systemie mogłyby posłużyć np. do wsparcia procesu rekrutacji do szkół wyższego stopnia. Przygotowanie dokumentów elektronicznych zawierających osiągnięcia kandydata np. wyniki egzaminów znacznie przyśpieszy proces rekrutacji i będzie dużą wygodą dla rodziców i dyrektorów szkół wyższego szczebla. Zgromadzone w KSDO dane pozwalają również na utworzenie repozytorium kolejnych danych o placówkach i uczniach, zawierających kompleksowe informacje zgromadzone w jednym miejscu.

Zadania, które będą realizowane w projekcie

  1. Opracowanie rozwiązania IT wspierającego proces aplikacji do szkół wyższego stopnia w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) KSDO na podstawie danych o wynikach egzaminów zawartych w SIOEO oraz z wykorzystaniem informacji zawartych w SIO, w tym:
    a) wsparcie szkół w tworzeniu list kwalifikacyjnych, m.in. poprzez udostępnienie danych o wynikach z egzaminów zewnętrznych,
    b) wsparcie zdającego na poszczególnych etapach aplikowania do szkół, m.in. informowanie go poprzez ZIU KSDO o przyjęciu do danej placówki. Rozwiązanie to usprawni i przyśpieszy również rekrutacje uzupełniające co w całym procesie rekrutacji znacznie wesprze również pracowników szkół.
  2. E-świadectwa – umożliwienie generowania dokumentów z podpisem elektronicznym (np.: zaświadczeń z wynikami egzaminów, świadectw ukończenia szkoły), a następnie udostępnianie ich zdającym w ZIU KSDO oraz dyrektorom szkół ponadpodstawowych,
  3. Opracowanie lub rozwój rozwiązań informatycznych pozwalających na gromadzenie w jednym miejscu danych o:
    – uczniu i nauczycielu – poprzez zwiększenie możliwości wykorzystania w rozwiązaniach informatycznych projektowanego rozwiązania mLegitymacji dla uczniów,
    – placówce – poprzez przypisania do RSPO placówki szczegółowych danych o tej placówce (m. in.: raportów dot. wyników egzaminów, protokołów z kontroli, dodatkowych danych o szkole).

Grupy docelowe

  1. uczniowie oraz ich rodzice,
  2. organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe,
  3. szkoły i placówki oświatowe różnego typu, w tym dyrektorzy szkół i nauczyciele,
  4. pracownicy systemu oświaty.

Efekty projektu

  1. Rozwiązanie IT wspierające proces aplikacji do szkół wyższego stopnia,
  2. e-dokumenty z podpisem elektronicznym (np. e-świadectwa, e-zaświadczenia o wynikach),
  3. rozwiązania IT zawierające kompleksowe informacje o:
    – uczniu/nauczycielu,
    – placówce.

Status projektu

Projekt realizowany

Informacje dodatkowe

Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.) zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje) za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
• poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Edukacji Narodowej, al. J.Ch. Szucha 25, 00-580 Warszawa,
• skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Edukacji Narodowej

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Zdjęcie: https://pixabay.com/photos/to-learn-school-girl-pupil-pay-4338932/