Dzień publikacji wyników egzaminów to jeden z najbardziej emocjonujących momentów w życiu każdego zdającego. Po miesiącach wytężonych starań i stresujących egzaminów nadchodzi chwila, na którą wszyscy czekają – sprawdzenie, czy się udało zgodnie z oczekiwaniami. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu sprawdzenie wyników egzaminów nie było tak proste, jak obecnie. Tłum uczniów czekał na ich wywieszenie na tablicy ogłoszeń, kilka lat później można było sprawdzić część wyników elektronicznie. Obecnie wystarczy się zalogować do Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika– w skrócie ZIU. W całej Polsce w tym samym czasie są publikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty, maturalnego czy eksternistycznego.
Czym jest ZIU
ZIU jest elementem Krajowego Systemu Danych Oświatowych (KSDO), służącym m. in. do składania e-deklaracji maturalnych oraz sprawdzania wyników z egzaminów ogólnych. O KSDO pisaliśmy wcześniej tutaj (LINK), ale przypomnijmy: system obsługuje ponad 62 tysiące placówek i ponad 130 tys. użytkowników, a od roku szkolnego 2020/2021 obsłużył egzaminy ponad 1,1 mln maturzystów i 1,6 mln ósmoklasistów.
Logowanie do systemu
Ale wracając do ZIU: moduł ten jest ważnym elementem KSDO i bez niego komunikacja z użytkownikiem byłaby niemożliwa. Pierwszy kontakt ucznia z systemem odbywa się w momencie, gdy otrzymuje od swojego dyrektora dane niezbędne do logowania, hasło i login użytkownika (tu ciekawostka: ponieważ egzamin maturalny zdają często osoby pełnoletnie, istnieje również możliwość zalogowania do systemu za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej). Do logowania służy strona https://ziu.gov.pl.
Sprawdzanie wyników
Przed wprowadzeniem ZIU każda z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych publikowała wyniki egzaminów według ustalonego przez siebie klucza. Część komisji publikowała wyniki w formie elektronicznej, niektóre udostępniały w ten sposób jedynie część (np. wyniki egzaminów ustnych) a resztę w formie tradycyjnej – papierowej.
Obecnie wszystkie wyniki z egzaminów ogólnych (wraz ze szczegółową punktacją) w całej Polsce publikowane są za pomocą jednego systemu, według tych samych standardów. Każdy uczeń sprawdza wyniki wszystkich egzaminów ogólnych (ośmioklasisty, maturalny i eksternistyczny) jedynie za pomocą ZIU. Po zalogowaniu uczniowie mogą zobaczyć wyniki z poszczególnych przedmiotów, a także wyświetlić punktację uzyskaną z poszczególnych zadań.
Podczas ostatniej publikacji wyników egzaminu ósmoklasisty i maturalnego w szczytowym momencie kilkadziesiąt tys. osób logowało się do systemu w jednej chwili.
Składanie e-deklaracji
Sprawdzenie wyników to nie jedyna funkcjonalność systemu. We wrześniu 2021 r. została wprowadzona możliwość złożenia e-deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Uczeń klasy maturalnej lub absolwent z lat wcześniejszych, który planuje przystąpić do matury uzupełnia e-deklarację w ZIU. Po zalogowaniu do ZIU w kilku prostych krokach wskazuje przedmioty, które będzie zdawał na egzaminie pisemnym i ustnym, zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe. Następnie wysyła e-deklarację do akceptacji dyrektora szkoły. Ma również możliwość zmiany dokonanych wyborów, a także całkowitej rezygnacji z przystąpienia do egzaminu. Wprowadzone rozwiązanie znacznie ograniczyło czas potrzebny do złożenia deklaracji, ograniczyło liczbę osób zaangażowanych w proces i wyeliminowało ryzyko popełnienia błędów – uczeń w każdej chwili ma możliwość sprawdzenia swojej e-deklaracji i wskazanych w niej wyborów.
Przed wprowadzeniem systemu każdy uczeń wypełniał deklarację w wersji papierowej. Deklaracje przekazywane były dyrektorowi szkoły w celu akceptacji, a następnie wprowadzane przez pracownika szkoły do systemu. Każda zmiana, np. w wyborze przedmiotów maturalnych, powodowała konieczność ponownego obiegu dokumentów i angażowania wielu osób.
Obecnie każdy zdający samodzielnie wypełnia w systemie deklarację maturalną. Każda zmiana wprowadzana jest przez ucznia bezpośrednio za pomocą ZIU. Dodatkowo logując się do ZIU można również sprawdzić opłaty za egzamin maturalny.
W sesji egzaminacyjnej 2023/2024 ponad 182 tysiące maturzystów złożyło e-deklarację za pomocą ZIU. Od początku istnienia systemu wygenerowano konta dla ponad 3,16 mln zdających.
ZIU jest jednym z komponentów KSDO – Krajowego Systemu Danych Oświatowych. System powstał w ramach projektów „Integracja baz danych systemu oświaty” oraz „Wdrożenie Krajowego Systemu Danych Oświatowych (KSDO)”, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10: Wysoka jakość systemu oświaty.
Zdjęcie: Freepik