Bezpłatne materiały edukacyjne, możliwość tworzenia własnych i udostępniania ich innym użytkownikom, opcja tworzenia wideokonferencji i komunikowania się w czasie rzeczywistym, konta dla wszystkich nauczycieli i uczniów w Polsce – to nie plany w przyszłości, ale istniejące narzędzie. Mowa o Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, w skrócie ZPE.
O portalu słyszała zapewne większość nauczycieli – w czasie pandemii, która spowodowała nagłe zamknięcie szkół, uczniowie mieli dostęp do bezpłatnych, rzetelnych e-materiałów edukacyjnych. ZPE to baza bezpłatnych, dostępnych o każdej porze z dowolnego miejsca e‑materiałów – do nauki od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej. Wszystkie treści, przygotowane przez specjalistów, są zgodne z obowiązującą podstawą programową kształcenia ogólnego i zawodowego. Większość z nich to materiały interaktywne, które można pobrać na urządzenia i wykorzystywać w dogodny dla siebie sposób. Dostępne są z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona oraz tablicy interaktywnej. Są podzielone na kategorie, takie jak poziom kształcenia i przedmiot. Z materiałów może skorzystać każdy, jednak szczególnie zachęcamy do regularnego odwiedzania portalu nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy chcieliby pomóc swoim dzieciom w opanowaniu materiału szkolnego lub w rozwijaniu zainteresowań.
ZPE jednak to nie tylko repozytorium. To również narzędzie, dające możliwość budowania autorskich, interdyscyplinarnych lekcji (również testów, quizów czy krzyżówek uatrakcyjniających naukę), wygodnego udostępniania ich uczniom (za pomocą linków czy kodów), sprawdzania wyników, a także tworzenia nauczycielskich wersji podręcznika, pracy grupowej, kształcenia indywidualnego, czy prowadzenia zajęć online. Treści można wydrukować do formatu PDF. Wystarczy, że nauczyciel zaloguje się do swojego konta na ZPE danymi, które otrzyma ze szkoły. Uwaga – wszyscy nauczyciele i uczniowie w całej Polsce mają stworzone konta, a szkoły otrzymały dane dostępowe. Nauczyciel po zalogowaniu widzi wszystkie swoje klasy, także wtedy, gdy uczy w różnych szkołach. ZPE korzysta bowiem z danych pochodzących z Systemu Informacji Oświatowej dotyczących struktur szkół i placówek, umożliwiając wygodne i szybkie odwzorowanie klas – co dodatkowo ułatwia nauczycielom korzystanie z platformy.
W ZPE są także dostępne materiały opracowane dla wybranych kwalifikacji i zawodów kształcenia zawodowego, również do kształcenia języka obcego zawodowego, dostępne w języku angielskim, a część z nich także w językach: niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. Ciekawą opcją są także atrakcyjne w formie multimedialne e-materiały do doradztwa zawodowego dla różnych grup wiekowych (broszury, filmy o zawodzie, obudowa multimedialna w tym quizy, filmy promocyjne, wirtualne spacery, modele 3D).
Dodatkowo, dzięki współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej z Canvą, nauczyciele i uczniowie (od 4 klasy szkoły podstawowej) mogą skorzystać z pełnej wersji Canva dla Edukacji za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Dostęp do niej będzie bezpłatny do 31 grudnia 2026 roku. Canva to intuicyjne, łatwe w użyciu narzędzie do projektowania graficznego online i prezentacji informacji
Zachęcamy wszystkich Państwa do odwiedzenia portalu i zbadania jego możliwości. Link do strony Zintegrowana Platforma Edukacyjna: https://zpe.gov.pl/
Statystyki dotyczące ZPE:
- Ponad 6 mln użytkowników systemu – w tym ponad 5,2 mln uczniów i 800 tys. nauczycieli
- Prawie 43 mln wyświetleń w roku szkolnym 2023/2024
- 1,2 mln wyświetleń strony we wrześniu 2024
- 25 tys. aktualnych (niearchiwalnych) materiałów
System był rozwijany w ramach projektu „Rozwój funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej”, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10: Wysoka jakość systemu oświaty.
Obecnie Centrum Informatyczne Edukacji realizuje nowy projekt, którego celem jest dalszy rozwój Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE), zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników.