Centrum Informatyczne Edukacji wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną, jako liderem oraz Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie, która jest partnerem, realizuje przedsięwzięcie pod nazwą Wsparcie cyfryzacji systemu egzaminacyjnego.
Każdego roku do egzaminów zewnętrznych przystępuje ponad 1,1 miliona zdających – uczniów, słuchaczy, absolwentów szkół, uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych, a także osób potwierdzających swoje kompetencje uzyskane drogą pozaformalną i nieformalnego uczenia się. W zakresie cyfryzacji egzaminów funkcjonuje system do obsługi egzaminów ogólnokształcących (SIOEO), w ramach Krajowego Systemu Danych Oświatowych, który prowadzi i rozwija Centrum Informatyczne Edukacji (CIE) we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie (OKE Kraków). Z kolei w zakresie cyfryzacji egzaminów zewnętrznych Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) odpowiada za prowadzenie, rozwój oraz obsługę organizacyjno-techniczną systemu informatycznego do obsługi egzaminów zawodowych (SIOEPKZ).
Systemy informatyczne oraz baza techniczno-technologiczna mają bardzo ważny wpływ na organizację egzaminów zewnętrznych, w tym na ich treści. Wykorzystywanie systemów informatycznych do przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego przyczynia się do szeregu ułatwień dla zdających, a także szkół i nauczycieli. Jednak wiąże się z szeregiem wyzwań związanych z poprawnym działaniem tych systemów, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa – które od czasu wybuchu wojny w Ukrainie znacząco wzrosły.
Wsparcie cyfryzacji systemu egzaminacyjnego odbędzie się poprzez realizację następujących zadań:
- Zmiana architektury systemu informatycznego Portalu Zdającego SIOEPKZ oraz modernizację jego stosu technologicznego.
- Doposażenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych w sprzęt, w tym: komputery, laptopy, skanery, serwery, drukarki.
- Rozbudowa Krajowego Systemu Danych Oświatowych (KSDO) o nowe moduły/funkcjonalności.
KSDO to rozwiązanie informatyczne integrujące bazy danych systemu oświaty. Od roku szkolnego 2018/2019 kolejno wszystkie egzaminy ogólne (ósmoklasisty, maturalny i eksternistyczny) obsługiwane są za pomocą systemu, począwszy od możliwości składania e-deklaracji maturalnych, poprzez zbieranie protokołów zbiorczych z przeprowadzonych egzaminów, po publikację wyników. Po ogłoszeniu wyników publikowane są analizy i raporty dostępne dla CKE, OKE, Dyrektorów szkół oraz innych użytkowników. System stanowi obszerne repozytorium danych, w którym znajdują się nie tylko wyniki egzaminów, ale również dane (pobierane z SIO) dotyczące szkół, uczniów i nauczycieli.
Tu można przeczytać więcej o KSDO
Jak powstanie i rozwój KSDO wpłynęło na prezentację wyników egzaminów
Bieżąca analiza potrzeb użytkowników wskazuje na konieczność ciągłej rozbudowy KSDO i usług z nim związanych, jak np. modułu Egzaminator.
Sprawna realizacja wszystkich etapów pozwoli na zwiększenie efektywności systemu i wzrostu jakości procesu egzaminowania.
Modernizacja infrastruktury informatycznej znacząco usprawni cały proces tworzenia arkuszy egzaminacyjnych. Nowoczesne technologie umożliwią bardziej efektywne i bezpieczne przechowywanie oraz przetwarzanie danych związanych z tworzeniem zadań egzaminacyjnych, co jest szczególnie istotne w kontekście zachowania poufności tych materiałów. Jednocześnie te działania pozwolą na rozszerzenie modelu pracy zdalnej dla specjalistów z różnych dziedzin, współpracujących przy tworzeniu i recenzowaniu zadań egzaminacyjnych, w szczególności dla egzaminów zawodowych. Efektem przedsięwzięcia będzie również łatwiejszy dostęp do informacji, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dla wszystkich zainteresowanych procesem przeprowadzenia egzaminów.
Przedsięwzięcie objęte jest wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności z pożyczki bezzwrotnej z planu rozwojowego w ramach inwestycji: C2.2.1. Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji.
Więcej informacji w zakładce Projekty.
#KorzyściDlaCiebie
#NextGenerationEU
#FunduszeUE