Centrum Informatyczne Edukacji utrzymuje i rozwija kilkadziesiąt systemów informatycznych. Niektóre są dobrze znane i często wykorzystywane – trudno sobie bez nich wyobrazić codzienne funkcjonowanie systemu edukacji w Polsce. Najlepszym przykładem takiego właśnie systemu jest SIO – System Informacji Oświatowej.

SIO to elektroniczny zbiór danych oświatowych

System gromadzi informacje o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach oraz kadrze pedagogicznej. Funkcjonuje już ponad 10 lat.

Co zapewnia SIO?

W skrócie: szeroką i szczegółową wiedzę oraz rzetelne dane na temat różnych elementów systemu oświaty – a tym samym umożliwia realizację zadań w zakresie edukacji w skali całego kraju.
Dostęp do SIO jest przydzielany dyrektorom i pracownikom szkół i placówek oświatowych oraz innych jednostek wykonujących zadania z zakresu oświaty – ministerstwom, kuratoriom, centralnej i okręgowym komisjom egzaminacyjnym, organom jednostek samorządu terytorialnego rejestrującym szkoły i placówki oświatowe w całym kraju.

Rzetelność i aktualność danych SIO

jest zapewniona przez współpracę z najważniejszymi rejestrami urzędowymi państwa, tj. z rejestrem REGON (dotyczy jednostek organizacyjnych), rejestrem PESEL (dotyczy danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli), czy wreszcie systemem e-PUAP.

SIO jest także zintegrowane z innymi systemami informatycznymi, na przykład z Krajowym Systemem Danych Oświatowych – w skrócie KSDO (jest to fenomenalny system i o nim też dokładnie opowiemy!). Do modułu KSDO zapewniającego obsługę egzaminów (SIOEO), pobierane są z SIO przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne dane szkół i placówek oraz dane uczniów w związku ze zgłoszeniami do egzaminów ogólnokształcących.

Aplikacja Systemu Informacji oświatowej składa się z modułów.

  • RSPO czyli Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych

Jest to jeden z najważniejszych modułów, w którym gromadzone są dane identyfikacyjne szkół i placówek oświatowych takie jak na przykład: data założenia czy likwidacji, numer REGON, NIP, dane organu prowadzącego, status publiczno-prawny, etapy edukacji realizowane w szkole podstawowej, kategoria uczniów uczęszczających do szkoły, nauczany zawód itd.

Baza szkół i placówek oświatowych jest aktualizowana na bieżąco i pozwala na uzyskiwanie w dowolnym momencie aktualnych informacji o stanie instytucjonalnej bazy systemu oświaty w Polsce.

• W module Oddziały znajdziemy dane o oddziałach podstawowych funkcjonujących w różnych szkołach i placówkach oświatowych (wraz z ich cechami, takimi jak: specyfika oddziału, zawody, specjalności i specjalizacje, języki obce, języki mniejszości, dyscypliny sportowe itd.) oraz o oddziałach dodatkowych (takich jak: grupa nauczania języka mniejszości, kursy kwalifikacyjne, kursy umiejętności zawodowych, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, przygotowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju i inne).

• SIO to także, a może przede wszystkim, dane o uczniach, opisujące każdego ucznia na kolejnych etapach jego edukacji.

• W SIO dostępne są także dane dotyczące nauczycieli.

• Z kolei w module Dane zbiorcze zbierane są dane szkół i placówek oświatowych dotyczące warunków ich działalności. Są to warunki dydaktyczne, materialne oraz finansowe takie jak: powierzchna gruntów i obiektów, liczba pomieszczeń, wyposażenie, biblioteki, komputery, pomoc materialna, dożywianie, przeciętne wynagrodzenie nauczycieli, koszty wynagrodzeń innych pracowników, wydatki ponoszone na prowadzenie szkół i placówek, liczba osób korzystających z internatu itd.

• W SIO znajdują się także listy użytkowników systemu SIO, czyli imienne listy osób, które otrzymały dostęp do aplikacji.

• Kolejny moduł to ogólnopolski spis organów prowadzących szkoły, które nie są Jednostkami Samorządu Terytorialnego ani Ministerstwami (np. fundacje, stowarzyszenia itp.).

O złożoności, powszechności i przydatności SIO najlepiej świadczą liczby:

  • System obsługuje ponad 80 różnych typów placówek
  • Od początku działania SIO zarejestrowało się ponad 90 tys. szkół/placówek oraz ponad 298 tys. użytkowników

Strona SIO