Ponad 60 systemów i baz danych zintegrowanych w jedno rozwiązanie. Dane wprowadzane w jednym miejscu, zamiast w kilku czy kilkunastu. Jedno logowanie do całego systemu. Prawie 24 tys. osób logujących się w jednym momencie, żeby sprawdzić swoje wyniki egzaminu – to wszystko stało się możliwe dzięki wdrożeniu Krajowego Systemu Danych Oświatowych i jego ciągłej rozbudowie.

Przed powstaniem KSDO

Przed KSDO sytuacja była następująca: w systemie oświaty funkcjonowało wiele systemów, z których każdy korzystał z innych rozwiązań informatycznych. Każda z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) wykorzystywała własne narzędzia.

W efekcie w całej Polsce w oświacie funkcjonowało ponad 60 różnych baz danych/systemów, obsługujących procesy związane m.in. z obsługą egzaminów zewnętrznych, nadzorem pedagogicznym i ewaluacją zewnętrzną, przetwarzaniem danych o placówkach oświatowych, uczniach i egzaminatorach.

Pracownicy i dyrektorzy szkół oraz pracownicy okręgowych komisji egzaminacyjnych niejednokrotnie wprowadzali wielokrotnie te same dane do różnych systemów informatycznych (według różnych standardów), a znaczna część procesów obsługiwana była w sposób tradycyjny (papierowy). Było to bardzo czasochłonne i powodowało wiele problemów ze spójnością danych. Dodatkowo nie istniały połączenia między poszczególnymi systemami – i w przypadku jakichkolwiek zmian trzeba je było wprowadzać w wielu różnych miejscach. Jakby tego wszystkiego było mało, wyniki egzaminów prezentowane były w różny sposób na stronach poszczególnych OKE. Jak można się domyślić, nie istniało też jedno miejsce, w którym przechowywano historyczne dane o wynikach. Każda OKE gromadziła swoje dane osobno, a to utrudniało przeprowadzenie analiz dotyczących całego kraju.

Dlatego wymyślono KSDO

Szerokie grono specjalistów, nowoczesne rozwiązania technologiczne, bogate doświadczenie w realizacji projektów przełożyło się na sprawne wdrażanie nawet najbardziej skomplikowanych funkcjonalności. Dziś coraz więcej procesów realizowanych w oświacie obsługiwana jest przez jeden system, korzystający z jednego repozytorium danych, co zapewnia spójność i poprawność danych.

Powstanie KSDO stworzyło praktycznie nieograniczone możliwości dla prowadzenia badań i analiz oświatowych

Krajowy System Danych Oświatowych jest dziś największym ogólnopolskim oświatowym systemem informatycznym, z którego korzystają:

  • Wszyscy uczniowie zdający egzaminy zewnętrzne ogólnokształcące (ósmoklasisty, maturalny i eksternistyczny) oraz ich rodzice.
  • Wszyscy dyrektorzy oraz pracownicy szkół i placówek oświatowych.
  • Pracownicy wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych obsługujących egzaminy zewnętrzne ogólnokształcące oraz pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
  • Pracownicy wyższych uczelni, biorący udział w procesie rekrutacji kandydatów do szkół wyższych.

Komponenty KSDO

KSDO składa się z kilkunastu komponentów, współpracujących ze sobą. Innowacyjność systemu to nie tylko fakt, że zintegrował kilka pomniejszych systemów, które korzystają z tych samych danych. To także, a może przede wszystkim otwartość KSDO na możliwości dalszej rozbudowy i integrację z innymi, nowymi systemami w przyszłości. Opiszemy pokrótce niektóre z nich.

System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO). Zawiera wszystkie niezbędne funkcjonalności pozwalające na przeprowadzenie egzaminów ogólnokształcących.

Do tej chwili zapewniono pełną obsługę egzaminu ośmioklasisty, maturalnego i eksternistycznego, w taki sam sposób w całym kraju (jak już wspominaliśmy, wcześniej każda z ośmiu OKE miała swój własny system do obsługi egzaminów).

W module SIOEO zintegrowano kilkadziesiąt baz danych ze wszystkich komisji egzaminacyjnych w kraju w jeden system. Dane i wyniki zdających egzaminy ósmoklasisty, maturalne i eksternistyczne, a także historyczne wyniki sprawdzianu po 6 klasie oraz egzaminu gimnazjalnego zostały zmigrowane do SIOEO – w sumie, razem z egzaminem ósmoklasisty, w SIOEO jest już prawie 135 milionów wyników ze wszystkich egzaminów.

Zintegrowany Interfejs Użytkownika dla zdających (ZIU) , który umożliwia zdającemu po zalogowaniu sprawdzenie swoich szczegółowych wyników z egzaminów oraz złożenie wniosków (np. wniosek o wgląd do pracy) do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych i szkół kończących się maturą poznają obecnie swój wynik w tym samym czasie i w ten sam sposób. To dzięki ZIU możliwa jest jednakowa publikacja wyników zdających. Od początku istnienia systemu wygenerowano konta dla ponad 3,16 mln zdających.

Strefa Pracownika to miejsce zamieszczania m.in. tabel i raportów z danymi z SIO, z raportami z egzaminów maturalnego, ósmoklasisty i eksternistycznego. Dane ze Strefy pracownika są prezentowane w jednolity sposób wszystkim zainteresowanym wynikami egzaminów. W Strefie znajdują się również aplikacje, takie jak: Podróże z klasą, CROD, Turnusy, Ankiety.
Mapy z wynikami egzaminów – zapotrzebowanie na dane obrazujące wyniki egzaminów było na tyle duże, że CIE podjęło decyzję o uruchomieniu ogólnodostępnej strony internetowej mapa.wyniki.edu.pl, przedstawiającej podstawowe dane dotyczące statystycznych wyników z egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Dane są prezentowane na interaktywnych mapach, według podziału terytorialnego. Wyniki można pobrać również do pliku CSV w celu dalszej pracy.
EGON – Egzaminy próbne i testy diagnostyczne on-line to prototyp systemu umożliwiający przeprowadzenie egzaminów on-line. Uczniowie mogą przystąpić do egzaminów próbnych przed ekranem komputera, a informacja o wyniku egzaminu może być widoczna w systemie jeszcze w tym samym dniu.

Egzaminator – to system przeznaczony do obsługi szkoleń dających nauczycielom uprawnienia do oceniania prac egzaminacyjnych. System służy również do rekrutacji egzaminatorów do zespołów oceniających prace egzaminacyjne oraz monitorowania oceniania.

Systemy współpracujące

System Informacji Oświatowej (SIO) to narzędzie informatyczne, które umożliwia gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji dotyczących systemu oświaty w Polsce. O SIO pisaliśmy więcej TUTAJ.

System Informacji Oświatowej – Krajowy Rejestr Matur (SIO-KReM) jest przeznaczony do wsparcia procesu rekrutacji kandydatów na uczelnie (poprzez udostępnienie wyników egzaminów maturalnych oraz innych związanych z tym informacji). W bazie danych SIO-KReM znajdują się informacje o wynikach zdanego egzaminu maturalnego poszczególnych osób.
System Informatyczny Obsługi Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje w Zawodzie (SIOEPKZ) to system do obsługi egzaminów zawodowych. W ramach KSDO został on zintegrowany z systemem SIO w zakresie przepływu podmiotów przeprowadzających egzaminy zawodowe oraz systemem SIOEO w zakresie przepływu informacji na temat posiadanych dokumentów zawodowych zdających przystępujących do egzaminów maturalnych.

***

KSDO obsługuje ponad 62 tysiące placówek i ponad 130 tys. użytkowników. Wrażenie robią dane, dotyczące liczby uczniów, których egzaminy obsłużył system KSDO: ponad 1,1 mln maturzystów oraz 1,6 mln uczniów zdających egzamin ósmoklasisty (od roku szkolnego 2020/2021). Takie funkcjonowanie systemu to również ogromne przedsięwzięcie logistyczne, podczas ostatniej publikacji wyników egzaminu ósmoklasisty i maturalnego w szczytowym momencie blisko 24 tys. osób logowało się do systemu w jednym momencie. Co więcej, system nie odnotował błędów w funkcjonowaniu.

Link do systemu: KSDO – Krajowy System Danych Oświatowych

Krajowy System Danych Oświatowych powstał w ramach dwóch projektów: Integracja baz danych systemu oświaty (opracowanie systemu) oraz Wdrożenie Krajowego Systemu Danych Oświatowych (wdrożenie), realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10: Wysoka jakość systemu oświaty, a obecnie jest rozbudowywany w ramach projektu Opracowanie rozwiązań informatycznych wspierających cyfryzację organizacji egzaminów zewnętrznych.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie