W Centrum Informatycznym Edukacji (w skrócie: CIE) pracuje blisko 70 osób, w tym cały sztab utalentowanych specjalistów. Dzień po dniu projektujemy, programujemy, uruchamiamy, utrzymujemy i rozwijamy wiele różnych systemów – jedne z nich są bardzo widoczne, jak System Informacji Oświatowej (SIO), inne działają „po cichu”, spełniając swoje zadania w określonym czasie (o tych systemach opowiemy więcej później – ale zapewne każdy z Państwa spotkał się choć z jednym).
Gdzie jesteśmy
CIE mieści się w budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej przy Al. Szucha, ponieważ zostało utworzone z misją niesienia wsparcia informatycznego Ministerstwu. Istnieje już – trudno uwierzyć – prawie 40 lat! Realizuje zadania z szeroko rozumianego obszaru IT oraz projekty informatyczne finansowane ze środków UE, których rezultaty przyczyniają się do usprawniania realizacji procesów edukacyjnych w Polsce.
Co robimy
Jak ważne są to działania, wiedzą wszyscy, którzy działają w szeroko rozumianej edukacji – cyfryzacja w szkołach, placówkach oświatowych, poradniach, okręgowych komisjach egzaminacyjnych to proces nieunikniony, lecz korzystny dla wszystkich zaangażowanych. Nie tylko z praktycznego punktu widzenia, skrócenia czasu trwania tych procesów czy komfortu użytkowników, ale także, na przykład z konieczności zapewnienia społecznej odpowiedzialności, jaką jest zmniejszenie negatywnych skutków oddziaływania na środowisko (przy okazji taka ciekawostka – system umożliwiający cyfrową obsługę egzaminów w 2023 roku pozwolił na zaoszczędzenie prawie 1,4 mln kartek papieru w jednym tylko dużym procesie – a jest to ok. 200 drzew).
Nasz rozwój
Centrum Informatyczne Edukacji nieustannie się rozwija, dążąc do jak najlepszego integrowania wszystkich podmiotów, zaangażowanych w proces edukacji w Polsce.
Zarządzamy w tej chwili wieloma systemami, z których korzystają miliony użytkowników – uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów, pracowników kuratoriów i jednostek samorządu terytorialnego, egzaminatorów, administratorów, czy też wreszcie pracowników MEN oraz jednostek podległych. Dla przykładu, jeden tylko z naszych systemów, jakim jest SIO obsługuje ponad 80 różnych typów placówek, których od początku działania systemu zarejestrowało się ponad 90 tysięcy. Z kolei Krajowy System Danych Oświatowych, rozwiązanie informatyczne integrujące bazy danych systemu oświaty (o nim będziemy pisać więcej, bo to fenomenalny system) obsługuje ponad 62 tysiące placówek i ponad 130 tys. użytkowników. Wrażenie również robią dane, dotyczące liczby uczniów, których egzaminy obsłużył system KSDO: ponad 1,1 mln maturzystów i 1,6 mln uczniów zdających egzamin ósmoklasisty (od roku szkolnego 2020/2021).
Wiele z naszych systemów zostało stworzonych w wyniku realizowanych od wielu lat przez CIE projektów, obejmujących głównie projektowanie, programowanie i rozwój systemów informatycznych wykorzystywanych w edukacji (jak wspomniane już dwa: System Informacji Oświatowej i Krajowy System Danych Oświatowych czy Zintegrowana Platforma Edukacyjna, o której więcej innym razem). W obecnej perspektywie finansowej Centrum bierze udział we wdrażaniu projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Informacja
Dlatego uznaliśmy, że konieczne jest lepsze informowanie o tym, czym się zajmujemy, co osiągamy i jakie możliwości udostępniamy użytkownikom. Planujemy rozbudowę strony www.cie.gov.pl i regularne udostępnianie informacji na temat kolejnych wdrażanych funkcjonalności i rozwiązań. W realizacji zadań informacyjnych pomoże również stworzenie profilu na Facebooku. Planujemy regularne zamieszczanie informacji na temat wszystkich wydarzeń w projektach i osiąganych „kamieniach milowych”, a także informacji, w których będziemy pokazywać Centrum Informatyczne Edukacji, jego działania i osiągnięcia.
Zachęcamy do polubienia profilu! LINK do profilu CIE na Facebooku